Not Banner
ברוך הבא
אורח

חיפוש מהיר
חזרה לכל האירועים >>
אתיופיה לעומק – מסלול מיוחד בעקבות שבטי האומו

הדפסה     תנאי הרשמה וביטול
תאריך הארוע: 15/01/2017
תאריך פירסום: 17/11/2016
קטגוריה: טיול פנויים - פנויות חו"ל
אזור בארץ: חו"ל
מיקום: אתיופיה
תאור:

אתיופיה לעומק – מסלול מיוחד בעקבות שבטי האומו 
15-26.1.2017
מחיר: 3,490 דולר לקבוצה של 10-14
3,390 דולר לקבוצה של 15 ומעלה


אתיופיה הממוקמת בחלקה הצפון מזרחי של אפריקה היא מדינה רבת גוונים ונופים תרבותיים ואנושיים, היסטוריה ארוכת שנים של מעל ל 2,000 שנות עצמאות תרבותית. אתיופיה התברכה במזג אוויר טרופי, ביערות עד, שמורות טבע מרהיבות, נהרות ואגמים ולצדים גם נופי מדבריות חמים וטרשים. במסע המיוחד שבנינו נעבור בין נופים קדומים של הרי גרניט, נופי אבני חול והרי געש, נבקר בין ערי בירה קדומות: גונדר ולליבלה, נסקור כנסיות חצובות בסלע, בהן אוצרות אדריכליים מרשימים, נכיר שבטי נוודים מסבירי פנים ונתרשם מהפיתוח המדהים של בירת אפריקה הלא רשמית אדיס אבבה.

יום 1 : ת"א – אדיס אבבה – באהר דאר
נצא בטיסה ישירה מתל אביב לאדיס אבבה עם הנחיתה נעלה נוספת אל העיר באהר דאר, מיד עם עם הנחיתה נצא אל מפלי הנילוס הכחול הנקראים באמהרית טיס איסאט שמשמעותם ה"מים העשנים". בעונות הגשומות רסס המים העשנים נראה למרחוק ולעתים מעוטר מפל המים גם בקשת צבעונית. לאחר הסיור במפלי הנילוס הכחול נצא לשייט בימת טאנה, אל כנסיות ומנזרים עתיקים, חלקם מראשית תקופת הנצרות באתיופיה שהוקמו על איים במרחב האגם. לקראת ערב נשוב חזרה אל באהר דאר ונשאר ללון בה.

יום 2 : באהר דאר – גונדאר

הבוקר נשים פעמינו לכיוון גונדאר, על הציר בו מוקמו מרבית מהכפרים היהודיים החשובים במהלך ההיסטוריה. תחנתנו הראשונה, תהיה העיר טדה, בה נתחקה אחרי הקהילה היהודית הקטנה שבה חיו יהודים ונתחבר אל רכבי שטח בדרך ירוקה העולה ומטפסת בין כפרים ציוריים, אל הכפר שנחשב למרכז היהודי הגדול ביותר באתיופיה הכפר אמבובר, שם נשמע את סיפור הקהילה
היהודית בבית הכנסת שעדיין עומד על תילו ונלמד להכיר את בית הספר היהודי. לאחר הביקור בכפר אמבובר נמשיך בדרכנו אל העיר גונדאר. שם גם נבלה את הלילה. לינה וארוחת ערב בגונדאר.

יום 3 - גונדאר

את יום הטיול נקדיש לגונדר "הפרח של אפריקה" הבירה הקיסרית במאות 19-17 . נבקר במתחם הקיסרי של הקיסר פסילדס: מתחם ארמונות מיוחד שנבנה בהשפעת סגנונות הבנייה של אחת
האימפריות החשובות במאה ה 17 , הפורטוגזית. נבקר בכנסיה החשובה דאברה באראהם שקירותיה ותקרתה מכוסים בציורי קיר מסיפורי התנ"ך והברית החדשה. נצא אל אזור כפרי ביתה ישראל, שמהם עלו יהודי אתיופיה לישראל במבצע שלמה ומבצע משה, נסייר בכפרים ובמבנה ששימש כבית כנסת לקהילה. לינה וארוחת ערב בגונדאר.

יום 4 : גונדאר – לליבלה

הבוקר נצא לטיסת פנים נוספת אל לליבלה: העיר לאליבלה נחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, עד עצם היום הזה. המלך הנוצרי לאליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסייה האתיופית באדיקות רבה . את חלקו הראשון של היום בלליבלה נקדיש לביקור במתחם הכנסיות העליון, נשכור חמורים או פרדות ונעפיל אל החלק העליון של מתחם הכנסיות ממנו נשקף נוף מרהיב של אזור הכנסיות ושל הנוף מסביב. בחלק השני של היום נצא לסקור את יתרת הכנסיות במתחם שבחלק התחתון ונגיע אל גולת הכותרת של ביקור באזור העיר לליבלה, כנסיית סנט ג'ורג'. לינה וארוחת ערב בלליבלה.

יום 5:  בחגיגות הטימקאט

היום יוקדש לחגיגות הטימקאט בלליבלה, בחג זה מוציאים מכל הכנסיות באתיופיה את ההעתק של ארון הברית ועורכים תפילות המוניות וססגוניות. זהו אירוע אותנטי במיוחד, המאפשר להבין את תרבותה של אחת העדות הנוצריות הקדומות בעולם, הקשורה במהותה למסורת היהודית. נבקר
גם במתחם האובליסקים, בכנסיית ציון הקדושה ובמוזיאון המקומי הקטן בו נוכל להתרשם מהתצוגה של הפריטים הארכיאולוגיים השונים שהתגלו באזור. נצטרף לאלפי החוגגים את חג ההתגלות האתיופי, הטימקט. לינה בלליבלה.

יום 6 : לליבלה – אדיס אבבה – ארבה מינץ'

הבוקר נעזוב את לליבלה ונצא בטיסת פנים אל אדיס אבבה הבירה, עם הנחיתה בנמל התעופה של עיר הבירה נמשיך דרומה בטיסה נוספת אל העיירה ארבה מינץ'. לקראת אחר הצהריים נגיע אל העיירה ארבה מינץ' שנמצאת בחלקה הדרומי של אתיופיה. נתמקם בלודג' אקולוגי הסמוך לעיירה. לינה וארוחת ערב בארבה מינץ'.

יום 7 : ארבה מינץ – אגם צ'אמו - ג'ינקה

הבוקר נצא בנסיעה לג'ינקה, כבר עת נצא מעיירת המחוז תחל החוויה האנתרופולוגית המיוחדת שתלווה אותנו בכל מסענו בחלקה הדרומי של אתיופיה. בשעות הבוקר נצא בשייט אל אגם צ'אמו ונעצור לארוחת צהריים והכרות עם השוק האותנטי של קונסו, אל כיכר השוק בעיירה נאספים
מדי יום תושביה הכפריים של אתיופיה על תלבושותיהם הייחודיות ומתכנסות באזור. לאחר הסיור בשוק נתמקם בלודג' אקולוגי נוסף בעיירה ג'ינקה לינה וארוחת ערב בג'ינקה:

יום 8 : ג'ינקה וסביבותיה

את הבוקר נפתח בסיור בפארק הלאומי מאגו, פארק זה מלבד היותו עשיר בבעלי חיים אפריקאיים הוא גם מקום מושבם של בני שבט המורסי, מהמיוחדים והמסקרנים ביותר באפריקה, נשות הכפר עונדות דיסקיום חמר גדולות בשפתן התחתונה. תפקיד הדיסקיות הינו למנוע מ"עין הרע לחדור לתוך הגוף", ללא ספק חוויה מיוחדת שלא רואים בכל יום. מכאן נמשיך לביקור אצל שבטי הארי ונכיר את התרבויות של בני המיעוטים והשבטים השונים המתקיימים באזור בביקור בלתי נשכח
במוזיאון המקומי של ג'ינקה. לינה וארוחת ערב בג'ינקה.

יום 9 : ג'ינקה – ארבה מינץ

הבוקר נמשיך את מסענו המיוחד בין השבטים: נכיר את בני הקונסו, בני השבט הגדול באזור המקיימים טקסי פולחן מיוחדים ומנהלים מערכת שמירה מיוחדת בכפרים בהם הם חיים ופועלים. לא נוותר על ביקור אצל בני שבט ההאמר, , נלמד את מנהג ההתבגרות המיוחד של האוקאלי, מנהג "קפיצת השוורים" הידוע בתרבות ההאמר. נמשיך בנסיעה לארבה מינץ' נתמקם במלון ונצא להכיר בני שבט נוספים בני הדורזי שבתיהם נראים כמו כוורות דבורים הפוכות. לינה וארוחת ערב בארבה מינץ':

יום 10 : ארבה מינץ – אוואסה

יום נסיעה ארוך לפנינו, נעזוב את ארבה מינץ' ואת אזור השבטים הציוריים ונעלה בנסיעה צפונה בדרך מרתקת העוברת דרך אזור אגמי השבר הסורי אפריקאי של אזור וולטיה. נעצור לארוחת צהריים באחד האגמים ונמשיך בנסיעה צפונה אל שמורת הטבע סנקלה, בה נצא לסיור ספארי בו יתכן ונזכה לראות מעט מחיות הבר האפריקאיות שהצליחו לשרוד בשמורת הטבע המעניינת בה חיים מיני אנטילופות אנדמיות מיוחדות לאזור. לקראת ערב נגיע אל הלודג' הממוקם בעיירה אוואסה. לינה וארוחת ערב באוואסה.

יום 11 : אוואסה – אדיס אבבה – תל אביב

בשעות הבוקר ניסע לשווק הדגים המפורסם של העיר אוואסה אליו מביאים הדייגים את השלב הרב מהאגם שעל שמו קרויה העיר. מסביב לשוק הדגים נפגוש את העופות השונים שבאים לקבל את מזונם ישירות מהדייגים. נמשיך צפונה לאורך אגמי הבקע . אם זמננו יאפשר נכנס לכפר הנופש וונדה גנוט ונצפה באגם האדום, ממנו נמשיך לאדיס אבבה. לינה וארוחת ערב באדיס אבבה

יום 12 : אדיס אבבה

את יומנו האחרון נקדיש לסיורים באדיס אבבה, "הפרח החדש", בירתה של אתיופיה מסוף המאה ה 19 ואחת הערים החשובות ביבשת אפריקה. אדיס נבנתה על ידי המלך מנליק ה II ואשתו המלכה תיאטו והיא ממוקמת על רמת הבזלת הגבוהה ברום של 2,400 מטרים מעל פני הים. ביום הטיול שלנו באדיס אבבה נבקר באתרים החשובים של העיר, באזור האוניברסיטה, כיכר המצעדים ונהלך בסמטאות שוק המרקטו, שנחשב לשוק הגדול ביותר באפריקה מיוהנסבורג ועד לקהיר.
לא נוותר על ביקור בהר האנטוטו הממוקם ברום של 3,400 מטרקים וממנו נתצפת על המרחב ועל הרמה בה יושב הכרך הגדול של העיר. לקראת ערב נצא לארוחת ערב אתיופית מסורתית משולבת עם להקת רקדני פולקלור. לאחר ארוחת הערב העברה לנמל התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.


חזרה לכל האירועים >>